چالش برای طالبان با فعال شدن گروه های محلی در افغانستان ادامه دارد

[ad_1]

یک تحلیلگر ارشد منطقه ای با تشریح چالش های پیش روی افغانستان از جمله اقتصادی، سیاسی، نظامی، مهاجرت فزاینده و فقر از جمله گفت: جدا از چالش های پیش روی طالبان، اگر گفتگوهای جدی میان افغانستان صورت نگرفته باشد. ما شاهد ادامه درگیری ها در افغانستان خواهیم بود و با وجود کانال های مختلف و فعال شدن آنها، در واقع طالبان نمی توانند همزمان آنها را در چند جهت مدیریت کنند.

فرزاد رمضانی بونش در گفت وگو با ایسنا، در تشریح وضعیت اخیر افغانستان به ویژه بمب گذاری های اخیر در این کشور اظهار کرد: شمال افغانستان دوران جدیدی از درگیری های داخلی است. البته در سال های اخیر طالبان به دنبال گسترش عملیات تابستانی علیه دولت وقت بوده است.

وی افزود: اکنون که طالبان خود را حکومت قانونی اعلام کرده اند، به نظر می رسد مخالفان این حمله را آغاز کرده اند و آغاز تابستان نقطه عطفی در عملیات و سیاست و نظامی در افغانستان بوده است. تعدادی از گروه ها در توسعه افغانستان مشارکت داشته اند که مهمترین آنها جبهه مقاومت افغانستان به رهبری احمد مسعود است که اکثر نیروهای امنیتی و نیروهای دولتی در آن مستقر هستند.

از سوی دیگر شاهد افزایش جبهه های مختلف در افغانستان هستیم مانند تروریست های شورای عالی جمهوری اسلامی که در چندین استان اعلام حضور کرده اند و یا مبارزان آزادیبخش و جبهه ملی آزادی. غرب. افغانستان و دیگر ستیزه جویان.» گروه دیگر که شامل هشت جناح نظامی و سیاسی است، در تلاش است تا طالبان را به چالش بکشد.

رمضانی بونش ادامه داد: در چنین فضایی طالبان با چالش های داخلی مواجه است و بین دو طرف دودستگی وجود دارد و به نظر می رسد ارزش ها در افغانستان اندکی تغییر کرده و بین رهبران طالبان دیده می شود.

به گفته کارشناسان منطقه، تحولات متعددی در افغانستان رخ داده است که از آن جمله می توان به مهاجرت، فقر، ناتوانی طالبان در تامین غذای کافی و سایر بحران ها در این کشور اشاره کرد.افغانستان که جامعه جهانی طالبان را به عنوان طالبان رد می کند. این یک تغییر بسیار مهم است که فشار زیادی بر آنها وارد می کند.

وی تاکید کرد: با وجود تلاش های طالبان برای بهبود حکومت داری، نتوانسته است سطح امنیت را به اندازه دولت ایجاد کند.

یک مفسر در امور منطقه همچنین گفت: بسیاری از تحلیلگران دیدگاه طالبان در مورد طالبان و عدم تمایل آنها به گسترش اوضاع را نوعی دیکتاتوری می دانند و اصرار بر وضعیت خود را با خودداری از پذیرش سایر شهرک ها و سایر اقوام می دانند. این می تواند منجر به جنگ داخلی در افغانستان شود.

رمضانی بونش در ادامه با بیان اینکه با این وضعیت به نظر می رسد که اگر طالبان عقب نشینی نکنند و با افغانستان مذاکره جدی نکنند، می توان شاهد تشدید درگیری ها در افغانستان با افزایش تلفات طالبان و غیره بود. گروه ها. مانند داعش و القاعده آنجا خواهند بود و ناامنی افزایش خواهد یافت.

وی افزود: جدای از این مسائل، در کنار گرم شدن زمین و افزایش انواع سیلاب‌ها، طالبان نمی‌توانند همزمان در امور سیاسی، نظامی و اقتصادی بسیاری از احزاب شرکت کنند و اگر ادامه دارد، طالبان به چالش کشیده خواهد شد.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: به دلیل ناتوانی طالبان در مدیریت اقتصادی، سیاسی و نظامی کشور، هجوم شدید پناهجویان صورت گرفته است که بدون شک بر همه همسایگان به ویژه بحران پناهجویان که از آن رنج می برند، تأثیرات سیاسی و اقتصادی داشته است. به صورت غیرقانونی و یا طبق قانون به کشورهای همسایه مانند ایران و پاکستان و علیرغم وعده های طالبان، عمل نکردن مسئولان طالبان به وعده های خود منجر به ناامنی شده است و نگرانی در جامعه افغانستان بارزتر است. در کنار ناامنی غذایی، فقر و مهاجرت را در افغانستان افزایش داده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو آمونیوم فسفات شرکت بازرگانی ک2)

مونو آمونیوم فسفات – کمپانی بازرگانی کمیاب تجارت تات خرید سولفات منگنز, خرید مونو آمونیوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.