همه چیز درباره نان کارتی

[ad_1]

توزیع حمایت نان چه مدت تغییر کرده است؟ این کمک هزینه به چه کسی تعلق دارد؟ عدد چیست؟ قیمت نان چقدر است و چرا باید روش پرداخت یارانه را تغییر داد؟

به گزارش ایسنا، این روزنامه خراسان همه ساله برای تأمین امنیت غذایی مردم کشور، مبالغ هنگفتی در بودجه برای تأمین کمک های غذایی در نظر گرفته می شود». او گفت. یارانه نان که نوعی پرداخت موقت از سوی دولت به مصرف کنندگان است، نقش مهمی در کاهش شکاف درآمدی بین سازمان های کوچک و متوسط ​​دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، در سال های اخیر بیشترین یارانه در کشور برای نان در نظر گرفته شده است. افزایش قیمت جهانی گندم و افزایش ضمانت خرید گندم به 11500 تن در کیلوگرم و همچنین افزایش قیمت خرید و برگشت گندم، کنار گذاشتن یارانه ها را مهم می کند. در راستای این استراتژی، با توجه به اصلاح نظام تفکیک Tom00 4200 و جلوگیری از سرقت دزدی دریایی سال گذشته، سامانه یارانه نان با کمک مالی مردمی روی کارت تغییر می کند. اما اگر می‌خواهید بدانید سیستم یارانه نان چه زمانی تغییر کرده است، چه کسانی این یارانه را دریافت می‌کنند، قیمت نان چقدر افزایش یافته است و چرا باید روش پرداخت یارانه تغییر کند، با ما همراه باشید.

نیاز به ادای احترام به مردم به جای نان

شاید برای خیلی ها این سوال پیش بیاید که الان کمک های مالی به نانوایی در حال اهدا است و قرار است نان خود را با خیال راحت بخریم، پس چه تغییری در توزیع کمک ها باید ایجاد شود؟ اما باید بدانید که چند اتفاق با این اتفاق می افتد.

1- ترک ها را برگردانید

اولین نکته این است که با توجه به افزایش قیمت گندم، بین قیمت آرد اهدایی و آرد آزاد تفاوت ایجاد می شود و در نتیجه شاهد شکسته شدن آرد و خرده نان خواهیم بود. در عین حال به گفته نایب رئیس انجمن غله و علم، یارانه فعلی یارانه نقدی از حمل و نقل گل جلوگیری می کند و مصرف گل از 10 میلیون تن به 7 میلیون تن در سال کاهش می یابد که این امر از حمل و نقل گل جلوگیری می کند. کاهش وابستگی به کشورهای خارجی

2- خوردن غذای حیوانی

همچنین ارزان بودن نسبت به شهر آزاد باعث شد سال گذشته نان را به خوراک دام تبدیل کنیم، زیرا برخی از دامداران به جای خرید آذوقه برای تغذیه دام ها نان می خریدند.

3- میزان ضایعات

میانگین ضایعات نان در ایران 30 درصد است که در برخی استان ها بالای 70 درصد است. نایب رئیس انجمن علم و فناوری غلات معتقد است که وجود نان های یارانه ای و ارزان قیمت عامل اصلی ضایعات است و با حذف یارانه نان باعث کاهش ضایعات و جلوگیری از کارخانجات آرد می شود.

نان حمایتی تابستانی

چندی پیش استاندار زنجان از راه اندازی طرح یارانه نان خبر داد و گفت: تا دو ماه آینده طرح یارانه نان در چند استان اجرایی می شود. شاید پس از اجرای طرح پایلوت حمایت از نان، این طرح در سراسر کشور اجرا شود. محسن افشارچی به ایسنا توضیح داد: در این برنامه مردم نان خود را از نانوایی ها با قیمت ارزان تری تهیه می کنند و کارت می گیرند و یارانه نان با توجه به نحوه فروش به نانوایی پرداخت می شود. به گفته وی، در این طرح نانوایی ها دیگر یارانه آرد دریافت نخواهند کرد و با فروش نان یارانه دریافت خواهند کرد.

چه کسی منتظر حمایت نان است؟

میرکاظمی در دی ماه سال گذشته به صراحت گفته بود که اگر شخصی یک قرص نان از نانوایی بخرد، آن را با کارت هدیه خود حساب می کند. نحوه پرداخت قیمت جدید به نانوا اما این قیمت از خریدار کسر می شود. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه همچنین گفت: امکان راه اندازی سامانه مناسب بین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در حال بررسی است و با تکمیل آن عملیات اجرایی آغاز می شود. البته پس از انتشار این داده ها، روابط عمومی برنامه و بودجه اعلام کرده است که هیچ گونه کارت نان یا گواهی در دستور کار قرار نخواهد گرفت، اما پس از تکمیل برنامه، تنها مصرف کننده نهایی می تواند حمایت شود. نان با همان کارتی که پشتیبانی خرید دریافت می کند. در این خصوص گمانه زنی ها حاکی از آن است که یارانه نان فقط نصیب یارانه بگیران می شود. هرچند جزئیاتی از دریافت کنندگان اعلام نشده است، اما تجارت نیوز به تازگی به نقل از یکی از نمایندگان مجلس اعلام کرده است که این کمک هزینه به هفت دهک اول اختصاص می یابد.

حمایت نان چقدر است؟

همانطور که گفتیم هنوز جزییات نحوه پرداخت یارانه نان از جمله مشمولان این یارانه و میزان آن منتشر نشده است اما بر اساس بودجه امسال می توان پیش بینی هایی درباره میزان یارانه نان داشت. به گزارش اقتصادآنلاین، در بودجه امسال چهار میلیارد گوجه فرنگی به عنوان یارانه نان گرفته شده است که اگر در مجموع به 84 میلیون نفر پرداخت شود، این رقم به 47 هزار گوجه در سال می رسد. و حدود چهار هزار تومان در ماه. یعنی هر نفر در ماه فقط یک نان سنگک یا پنج نان لواش دریافت می کند! اما تجارت نیوز می نویسد: «یارانه نان احتمالاً هفت درصد درآمد جامعه را تشکیل می دهد. تنها 22 هزار تن نان معادل قیمت 30 قرص است!» یارانه 4 یا 5 هزار تنی نان برای پخت، یارانه نخواهد بود. توجیه اقتصادی دارد و دولت به سختی این کار را انجام می دهد. در این صورت با حذف هزینه ۴۲۰۰ تنی، در توسعه ای دیگر، اگر دولت ۴۰۰۰ میلیارد تن یارانه نان را در بودجه امسال با اختلاف ۴۲۰۰ و رایگان توزیع کند. ، فقط در بین دریافت کنندگان این تعداد افزایش می یابد.

نحوه پرداخت هزینه حمایت نان

استاندار زنجان در تشریح یارانه نان گفت: در این طرح مردم نان خود را با قیمت ارزان تری خریداری می کنند و قیمت این نان با یارانه محاسبه می شود. به نظر می رسد هدف از اجرای این برنامه افزایش قیمت نان و تامین نان مردم با قیمت روز نیست. از سوی دیگر در این برنامه عرضه آرد نانوایی ها حذف و شهرک به صورت رایگان ارائه می شود. نانوایی‌ها سپس با قیمت‌های ارزان‌تری به مردم می‌فروشند و دولت تفاوت بین قیمت نان رایگان و یارانه‌ای را به نانوا می‌پردازد.

مشکلات این برنامه

اگرچه این طرح هنوز اجرا نشده است و طی دو ماه آینده در چندین استان در حال آزمایش است، اما چنین سیستم نان سازی با چالش مواجه نخواهد شد و از آنجایی که هنوز اعلام نشده است، طرح کاملی نیست، بسیاری از آنها وجود دارد. ابهامات موجود در آن، برای برخی از آنها:

1-مطمئن نیستید در صورت شکست طرح، قیمت نان تغییر می کند یا خیر؟

2- اگر کسی این کارت ها را نداشته باشد چگونه می تواند نان بخرد؟ قیمت نان آزاد بر چه اساسی محاسبه می شود؟

3- اگر این یارانه برای کل جامعه باشد، برای کسانی که کارت حمایت ندارند چگونه پرداخت می شود و دولت چگونه این کارت ها را توزیع می کند؟

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

هزینه اجاره مسکن در دهدشت جوانان را غرق در ناامیدی کرده است.

[ad_1] ایسنا/ کهگیلویه و بویراحمد کشیش جمعه دهدشت گفت: هزینه اجاره خانه در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.