متولی حفاظت از منابع آبی کیست؟

[ad_1]

ایسنا/همدان مدیر خانه کشاورز همدان از تنبلی و کاهلی متولیان امور آب اظهار گلایه کرد و گفت: به علت کاهلی‌های مسئولان در منطقه همدان ۳۲۰ میلیون متر مکعب اضافه برداشت آب انجام شده در حالیکه در این حوزه مسئولان ورود نیافته اند.

ابوالقاسم سوزنچی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: مسئولان به راحتی می‌توانستند جلوی هدر رفت آب را بگیرند و این در حالیست که هیچ اقدامی نکرده‌اند.

وی افزود: طبق قانون ۱۳۷۵ بخش نامه هیات وزیران موجود است که بدون استنثا تمامی چاه‌های آب باید مجهز به کنتور باشد و آن زمان نیز برای تهیه کنتور اقدامات زیادی انجام شد و بسیاری از مناطق اطراف همدان، در حفاظت آب نیز متاسفانه نزدیک به دو سال است هیچ جلسه‌ای مبنی بر حفاظت از آب برگزار نشده است.

سوزنچی با بیان اینکه در منطقه همدان هشت هزار حلقه چاه مجاز وجود دارد، تصریح کرد: قبل از شیوع کرونا تعداد پنج هزار حلقه چاه به کنتور آب مجهز بودند و سه هزار چاه بدون کنتور بودند که در بهترین حالت می توان گفت هزار حلقه چاه دیگر به کنتور آب مجهز شده‌اند، بنابراین دو هزار حلقه چاه بدون کنتور باقی مانده است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال چاهی که شش اینچ ظرفیت موتور آب دارد اگر ۳۰ هکتار زمین داشته باشد مجوز اولیه پروانه این چاه به ازای هر یک هکتار یک لیتر مجوز داده می شود و در سال‌های گذشته اعلام کردند که هر چاهی اگر برقی باشد و بتواند از کشت بارانی استفاده کند که مصرف آن‌ها به این ترتیب پایین می‌آید و به ازای هر هکتار،  ۷۵ صدم لیتر مجوز دادند، در نتیجه چاه ۳۰ لیتری به ۲۱ لیتر تبدیل شد هچنین در سالهای ۹۴-۹۵ مجوزی مبنی بر حفاظت از منابع آبی دریافت شد که ۲۱ لیتر به ۱۶ لیتر کاهش یافت.

وی با اشاره به سال زراعی آبی اشاره کرد و گفت: یک کشاورز با ۱۶ لیتر در ثانیه که به مدت هزار و ۸۵۰ ساعت بیشتر نباید برداشت کند، در نهایت مجاز به برداشت  ۱۶۵ هزار و ۸۸۸ متر مکعب آب است و در پروانه چاه‌ها این مقدار آب قید شده است.

سوزنچی ادامه داد: اگر کشاورزان با کشت بارانی خوب مدیریت کنند، می توانند شش هکتار یونجه را آبیاری کنند و یا شش هکتار سیب‌زمینی را برداشت کنند و یا ۱۵ تا ۱۸ هکتار گندم آبی از آن برداشت کنند.

مدیر خانه کشاورزی همدان در ادامه با بیان اینکه این میزان مصرف در چاه‌های بدون کنتور قابل مقایسه نیست، تاکید کرد: شاهد عینی این موضوع در مناطق مختلف وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

سوزنچی با بیان اینکه این بحث‌ها مورد رضایت کشاورزان نیست، تصریح کرد: من به عنوان یک فرد ملی که قطره قطره خونم به خاطر ممکلت جریان دارد باید ملی بیاندیشم چرا که اگر این موضوع مطرح نشود به کشورم خیانت کرده‌ام، چرا که برخی زمین های کشاورزی کشت دوباره انجام می دهند و از آب های زیر زمینی تا جایی که امکان داشته باشد، اضافه برداشت می‌کنند.

وی گفت: بر اساس گزارشات، ۲۵ زمین کشاورزی اقدام به کشت دوباره کرده‌اند که این زمین‌ها چهار میلیون و ۱۴۷ هزار و ۲۰۰ متر مکعب اضافه برداشت از آب داشته‌اند که این رقم بسیار بالاست.

سوزنچی با بیان اینکه پیگیری‌های زیادی برای جلوگیری از کشت دوم کشاورزان داشته‌ام و با مراجعه به اداره آب موضوع را پیگیری کردم که اداره آب مجموعه جهاد کشاورزی را مسئول پیگیری کشت دوم خواند و در نهایت با مراجعه به جهاد کشاورزی اظهار کردند ما متولی آب نیستیم، بنابراین باید مسئولین پاسخگوی این وضعیت باشند.

انتها پیام

[ad_2]
خبر مهم

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

هزینه اجاره مسکن در دهدشت جوانان را غرق در ناامیدی کرده است.

[ad_1] ایسنا/ کهگیلویه و بویراحمد کشیش جمعه دهدشت گفت: هزینه اجاره خانه در این شهرستان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.