مبدل حرارتی چیست؟

مبدل حرارتی چیست؟
مبدل حرارتی صفحه ای پلیت , پلیت مبدل حرارتی صفحه ای, خرید مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی صفحه ایی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی, خرید مبدل صفحه ای, مبدل صفحه ای حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای گسکت دار, مبدل های حرارتی صفحه ای پره دار, مبدل های حرارتی صفحه ای

در گوشه های پلیت ها سوراخ هایی وجود دارد که سبب می شوند مایع گرم و سرد در کانال های معین جاری شوند؛ بنابراین ورق ها (پلیت ها) همیشه از یک طرف در تماس مایع سرد و از طرف دیگر در تماس با مایع گرم قرار دارند.

بین لوله ها و سیال درون پوسته از تعداد معین و مناسبی تیغه استفاده می شود، این کار با هدف افزایش زمان تبادل حرارتی انجام می گیرد.

مبدل حرارتی پوسته لوله از تعدادی لوله و یک پوسته بزرگ تشکیل شده است که از درون لولهها یک سیال مایع، با دمای کم، و در اطراف آن ها یک سیال گازی شکل با دمای بالا در جریان است.

اهداف اصلی در طراحی این مبدل ها در نظر گرفتن انبساط گرمایی پوسته و لوله ها و تمیز کردن آسان تر مجموعه و هزینه کم در روش ساخت و تولید آن ها نسبت به سایر مبدل ها می باشد.

در این صورت مشتری دیگر هیچ نگرانی بابت کیفیت خدمات دریافتی خود از این مجموعه نخواهد داشت. در طی عبور سیال از مبدا، سیال گرم تر بخشی از انرژی خود را از طریق دیواره صفحه ای نازک به سیال سردتر در سمت دیگر مبدل منتقل می کند و در نهایت سیال ها به سوراخ های تونل مانندی که در انتهای دیگر مجموعه صفحات وجود دارد هدایت شده و از مبدل خارج می گردند.

برای نمونه ای از این مبدل ها، می توان به برج های خنک کن ، کولرهای آبی و گرم کن های آب تغذیه ای باز (open feed water heater) موجود در نیروگاه های بخار اشاره نمود.

آرایش مثلثی: در حالت مثلثی نسبت به مربعی، افت فشار جریان پوسته افزایش می یابد اما از مزایای آن، می توان به بیشتر بودن میزان انتقال حرارت در آرایش مثلثی اشاره کرد.

از مبدل های حرارتی جوشکاری شده، نیمه جوش و مبدل لحیم کاری شده نیز برای انتقال حرارت میان سیالاتی استفاده می شود که فشار بالایی دارند و یا به صورت متراکم و ترکیبی هستند.

پره ها با لحیم کاری ، جوش برنجی ، جوشکاری ، اکستروژن ، جا زدن مکانیکی ، پیچاندن کششی و غیره به لوله وصل می شوند.

در این نوع مبدل حرارتی، همان طور که از نامش پیداست، هیچ مانع و دیواری بین جریان های سرد و گرم وجود ندارد و سیال سرد با گرم به صورت مستقیم تماس پیدا می کند و به مبادله ی انرژی گرمایی با یکدیگر می پردازند.

​This data was do ne  by GSA Content᠎ Gen​erat or Demoversi​on!

در این نوع مبدل حرارتی، جریان سرد و گرم در یک سو و موازی با یکدیگر حرکت می کنند. در این نوع مبدل حرارتی، جریان سیال سرد و گرم موازی با هم اما در خلاف جهت یکدیگر حرکت می کنند.

در این مبدل حرارتی، سطحی که وظیفه ی جدا نمودن سیال سرد و گرم را از یکدیگر به عهده دارد، ثابت نیست به این طریق که قسمت هایی از سطح، به نوبت در معرض حرکت سیال سرد یا گرم قرار می گیرد و عملیات انتقال حرارت انجام می شود.کاربرد این مبدل ها بیشتر در مقیاس های آزمایشگاهی و تحقیقاتی می باشد.

واشرهای آب بندی مخصوص طراحی شده که در بین صفحات قرار دارند مایعات را هدایت می کنند تا مایعات گرم و سرد در حال عبور در کانالهای متناوب باشند.

آرایش مربعی: در این حالت تعداد لوله ی کمتری در یک سطح قرار می گیرد که این مورد یکی از معایب حالت مربعی، به حساب می آید.

اختلاف انبساط بین سطح گرمایی و پوسته، به دقت توسط جعبهای در انتهای متحرک و یا شناور در نظر گرفته شده است.

در این ساختار پوشش کانال ها ممکن است به صورت جداشدنی و یا به صورت ثابت باشد. از انواع مبدل حرارتی می توان به مبدل فین دار، مبدل صفحه ای، مبدل دابل پایپ، مبدل پوسته و لوله، مبدل صفحه ای اسپیرال و مبدل هوا خنک یا پره ای است.

مبدل اسپیرال که به مبدل حلزونی معروف است از دو صفحه مسطح که به صورت حلزونی و در کنار یکدیگر رول شده تشکیل می شود.

مبدل حرارتی صفحهای یا مبدل plate ای از کنار هم قرار گرفتن تعدادی صفحه فلزی بوجود می آید که یکی در میان نسبت به هم آب بندی میشوند.

در این نوع مبدل حرارتی، یک سطح جامد حایل میان سیال سرد و گرم قرار گرفته و آن ها را از یکدیگر جدا کرده است، انتقال انرژی گرمایی نیز از طریق همین سطح جامد، صورت می گیرد.

مبدل صفحه ای کائوری با انتقال حرارت به سیالات موجود در داخل مبدل آب گرم یا آب سرد مورد نیاز شما برای مصارف مختلف را نیز تامین می کند.

با توجه به نوع انتقال حرارت در این تحلیل، از حلگر Pressure-Based برای حل معادلات استفاده شده و از الگوریتم Simple برای گسسته سازی معادلات کوپل شده سرعت و فشار استفاده شده است.

نحوه ی آرایش تیغه ها به این شکل است که در داخل پوسته قرار می گیرند و لوله ها از میان سوراخ های آن ها که تعداد آن ها با تعداد لوله ها برابر است، عبور می کنند.

در این مقاله مبدل حرارتی صفحه ای هپاکو، زیر ذره بین ما قرار گرفته است، با ما همراه باشید تا از ریزترین جزئیات آن سردرآوردید.

صفحه ی لوله، صفحه ای دایره ای شکل است که سر لوله ها روی آن قرار گرفته می شود. با این حال، هیچ خانه یا کسب و کاری نمیتواند اجازه دهد قبض انرژی آنها به اوج خود برسد زیرا انرژی گرمایی که برای آن پرداخت میکنند از پشت بام یا از پنجره خارج میشود.

به عبارت دیگر، دو جریان سیال، از یک نقطه به مبدل وارد می شوند، در یک جهت موازی با یکدیگر پیش می روند و هر دو از انتهای دیگر، خارج می شوند.

دو سیال، یکی به عنوان سیال دمای بالا و دیگری با عنوان سیال دمای پایین وارد آن شده و از طریق سطح فلزی این صفحات، با هم تبادل گرمایی انجام میدهند.

مبدل های صفحه ای هپاکو به صورت یکپارچه در کشور تایوان ساخته می شوند و شرکت هواپردازی آریا وارد کننده و گارانتی کننده آنها در ایران می باشند.

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار یکی از انواع مبدل صفحه ای است که در آن از واشرهای پلیمری به منظور آب بندی صفحات استفاده می شود.

لوله ها با یکی از دو شکل، مستقیم ( یعنی دو سر آن باز باشد) یا U شکل، روی صفحه ای به نام Tube Sheet جوش داده شده و پرس می شوند.

مبدل های گرمایی دیوارک دار معمولا با یک پاس پوسته و دو پاس لوله و دو پاس پوسته و چهار پاس لوله تولید می شوند.

جریان مختلف الجهت Counter Current: در مبدل های گرمایی با جریان غیر همسو ،دو جریان سیال در جهات مختلف جریان می یابند .

در تولید آبگرم مصرفی با استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای کومر باید توجه داشت که محاسبات تماما بر اساس ورود و خروج آب مصرفی با اختلافات دمایی 50 درجه و ورودی و خروجی آب گرم کننده (آب دیگ )با اختلاف 20 درجه سانتی گراد می باشد.

با این سری اقدامات آب گرم مورد نیاز سریعاً تامین می شود. اما در این حالت، جریان با کمترین میزان مقاومت روبرو می شود، در نتیجه حداقل افت فشار به وجود خواهد آمد.

نتیجه ی این دسته بندی، تشکیل گروه های زیر است. در نتیجه با وجود واشر در میان شیارهای مبدل صفحه ای، به صورت یک در میان سیال آب گرم و آب سرد وجود دارد که به این صورت حرارت از آب گرم به آب سرد منتقل شده و آب گرم مورد نیاز شما تأمین می شود.

نکته: لازم به ذکر است دمای سیال سرد خارج شده از مبدل با دمای سیال گرم خارج شده، بسیار متفاوت است.

این نوع مبدل اساسا برای چگالش بخارها با مادون سرد کردن چگالیده با وجود گازهای غیرقابل چگالش مطلوب است. از تیغه های طولی (Longitudinal Baffle) گاهی برای تقسیم کردن جریان پوسته به دو یا سه گذر، استفاده می گردد.

شکل ظاهری تیغه ها معمولا به شکل دایره ی برش خورده یا دیسک و حلقه (Disc & Ring)می باشد. فاکتور هایی مانند تعداد، قطر، جنس، طول و ضخامت لوله ها با توجه به معیار هایی از قبیل، مقدار جریان سیال، طبیعت سیال ( خورنده یا بی اثر ، تمیز یا کثیف بودن و … )، فشار و درجه حرارت سیال و بار حرارتی مبدل، تعیین می شود.

جنس، ضخامت و قطر صفحه ی لوله به عواملی چون جنس لوله ها ، تعداد لوله ها و نوع مبدل حرارتی بستگی دارد.

جنس، قطر، ضخامت و حجم پوسته با توجه به ویژگی هایی مانند طبیعت سیال، فشار و درجه حرارت سیال، مقدار جریان سیال و مشخصات دسته لوله (Tube Bundle) از نظر قطر و طول آن، تعیین می گردد.

و برای نزدیک کردن مقدار عددی دو دمای نام برده شده به یکدیگر، باید سطح بسیار بزرگی برای انتقال حرارت موثر بین آن دو، در نظر گرفته شود.

سرویس پکیج دیواری را جدی بگیرید، بازبینی هر سال آن توسط سرویسکار و اسید شویی رسوبات بسیار حائز اهمیت است و باعث جلوگیری از خوردگی سطح داخلی مبدل حرارتی دستگاه می­شود.

یکی دیگر از وظایف آن ها نگه داشتن لوله ها و ممانعت از خم شدن آن ها است. یکی دیگر از اجزایی که در ساخت مبدل حرارتی، نقش دارد، صفحه ی لوله می باشد.

یکی دیگر از نقش های اساسی این صفحات این است که از طریق ایجاد جریان های متقاطع، مقاومت فیلمی به وجود آمده روی لوله ها را از بین می برند.

• به دلیل فاصله کم بین صفحات حجم سیال فرایندی در مبدل های صفحه ای بسیار کم است . این نوع مبدل بیشتر در سیستم های گرمایش، تهویه، تبرید و تهویه مطبوع کارایی دارند.

2. کاربردهای سرمایشی مبدل حرارتی صفحه ای دانفوس : بعنوان اواپراتور و کندانسور در چیلر ها و سیسم های هیت پمپ بعنوان اکونومایزر، سابکولر و دی سوپر هیتر در سیستم های تبرید بعنوان مبدل حرارتی واسطه جهت سرمایش در پروسه های صنعتی توسط برج خنک کننده (برج مدار بسته).

چون این قطعه وظیفه سنگین و صد البته مهمی در سیستم پکیج دیواری دارد و اگر سالم نباشد، می تواند کارایی پکیج را به کل مختل کند.

یعنی در سمت پوسته یک گذر وجود دارد. در هر مبدل تعداد یک یا دو کانال، وجود دارد. لازم به ذکر از این نوع مبدل، در صنعت به وفور استفاده می شود و بیشتر مبدل های موجود در صنعت، از این نوع می باشند.

همچنین نمیتوان جریانهای حاوی مواد جامد و کثیف را به خاطر ایجاد ساییدگی در خم موجود در لولهها استفاده کرد.

نکته قابل توجه در مورد مبدل ها، عملکرد بهتر مبدل های حرارتی صفحهای از دیگر مبدل ها می باشد. در این نوع مبدل ها لازم است جریان ها، قابلیت مخلوط شدن با یکدیگر را نداشته باشند، مثلا دو مایع غیر قابل اختلاط و یا یک گاز و یک مایع باشند.

اواپراتور مبدل حرارتی صفحه ای جوشی دانفوس تا ظرفیت اسمی 140 تن آماده تحویل بوده و در ظرفیت های بالاتر قابل ساخت می باشد.

از مبدل های حرارتی چگالنده زمانی استفاده می شود که تبدیل سیال عامل مورد نظر از حالت بخار به مایع مد نظر باشد.

در انجام محاسبات بالا، نوع کاربرد هم در نظر گرفته می شود. هر دو انتهای دسته لاملا بوسیله جوش های محیطی ، به درپوش کانال متصل می شوند که آن هم خود ، در انتهای خارجی به نازل ورودی و خروجی جوش شده است.

واشرها یا بر روی صفحات چسبانده یا پنس میشوند، و رسانههای مختلف مدارهای جریان اولیه و ثانویه (مایعات و/یا گازها) را از هم جدا میکنند.

به طور مثال، پوسته ی مبدل هایی که از نوع تبخیر کننده یا جوشاننده، هستند، به فضایی به نام فضای تبخیر مجهز می باشند.

• API 660 که توسط انجمن نفت امریکا تدوین شده است و برای طراحی و ساخت مبدل های پوسته لوله ای استفاده می گردند.

یک مایع در قسمت لوله و دیگری در قسمت پوسته است. در صورتیکه نیاز به ساخت دستگاه با تعداد پیزوهای بیشتر داشته باشید ، نیاز به تخصص و هزینه بیشتری خواهید داشت.

جنس بدنه و کوئل مبدل حرارتی ایمکس EMAUX از استنلس استیل بوده که باعث افزایش عمر آن می شود و با توجه به این ویژگی قیمت مبدل حرارتی ایمکس بسیار به صرفه می باشد.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

صفحه مورد نظر یافت نشد.

[ad_1] شاید آدرس را از دست داده اید. شما به طور خودکار به صفحه اصلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.