قانون «گذرنامه» چیست؟ – ایسنا

[ad_1]

گذرنامه یکی از گواهی های رسمی است که توسط دولت ها برای شهروندان خود صادر می شود. گذرنامه از سوی دیگر مجوز خروج برای فردی است که سیاستمدار داخلی است و از سوی دیگر تضمین امنیت و حقوق مسافران در کشورهای دیگر به معنای پذیرش است. بر اساس کشور مبدا

به گزارش ایسنا، قانون گذرنامه در سال 1351 برای ابلاغ صدور گذرنامه و قوانین مهاجرتی و همچنین انواع گذرنامه ها و محدودیت های سفر در سال 1370 بند 1 این ماده به تصویب رسید. 18 جزء.

طبق این قانون، “گذرنامه” سندی است که توسط کارشناسان جمهوری اسلامی ایران در مورد مسافرت اتباع ایرانی به خارج از کشور یا مقیم خارج از کشور یا مسافرت خارج از کشور به ایران صادر می شود. مردم ایران برای خروج از کشور یا اقامت در خارج از کشور و یا سفر از خارج از کشور به ایران باید گذرنامه دریافت کنند که با ارائه مدارکی مبنی بر اصل و تابعیت ایران صادر می شود. علاوه بر این کشور را ترک کنند در این قانون ارائه گذرنامه یا مدارک سفر مذکور در این قانون ممنوع است.

این قانون سه نوع گذرنامه دارد: الف- گذرنامه سیاسی. ب- گذرنامه خدمت (اعم از فردی یا جمعی). ج – پاسپورت عادی (اعم از شخصی یا دسته جمعی).

برای مصالح سیاسی از جمله مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، رئیس شورای مشورتی، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس کل دادگستری، معاون اول رئیس جمهور، اعضای شورای تأمین، تولیت آستان قدس. رضوي، وزراي جمهوري اسلامي ايران و معاونان رئيس جمهور از جمله پاسپورت سیاسی همچنین پیشنهاد می شود همسران افراد مذکور در این بند مانند همسر رئیس جمهور، رئیس جمهور و … از گذرنامه سیاسی متفاوتی استفاده کنند.

گذرنامه خدمت برای افراد زیر نیز صادر می شود:
1. اشخاصی که با همراهی رئیس جمهور یا یکی از اعضای شورای رهبری به خارج از کشور سفر می کنند.
2. اشخاصی که در رابطه با مأموریت با رئیس اول یا معاون رئیس جمهور با ارائه مرجع مقتضی به خارج از کشور سفر کرده اند.
3. اشخاصی که برای انجام وظایف خود به خارج از کشور اعزام می شوند با ارائه دفتر هیأت وزیران با تصویب هیأت وزیران.
4. کارکنان وزارتخانه ها، سازمان ها و سازمان های وابسته به دولت و لشکری ​​که در خارج از کشور مستقر می شوند و به وزیر مربوطه معرفی و علت شروع کار را توضیح می دهند.
5. مسئولین مدیریتی و فنی وزارت امور خارجه و همسران آنها با تأیید وزیر امور خارجه.

صدور گذرنامه سیاسی و خدمتی به عهده وزارت امور خارجه و مدت اعتبار گذرنامه های سیاسی و خدمتی به استثنای مقامات رسمی دولتی در خدمت یک سال می باشد.جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که گذرنامه آنها خواهد بود. بودن. تا پایان دوره خود کار می کند.

در قانون گذرنامه آمده است که برای این افراد گذرنامه خروج از کشور صادر نخواهد شد.
1. کسانی که با اخطار کتبی قوه قضائیه حق خروج از کشور را ندارند.
2- کسانی که به دلیل گدایی، بطالت، دزدی، کلاهبرداری یا هر چیز دیگری که مناسب نیست در خارج از ایران هستند.
3- گردشگران خارجی بر اساس قانون مخالف منافع جمهوری اسلامی ایران هستند.

کمیته ای متشکل از نمایندگان: وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری، وزارت کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، وزارت اطلاعات که به دعوت وزارت کشور تشکیل می شود، به بررسی و شناسایی غیرقانونی می پردازد. صدور پاسپورت

دادن پاسپورت معمولی او در ایران بر کل نیروی انتظامی نظارت دارد و در خارج از ایران نیز مسئولیت سرکنسولگری با سفارت یا دفتر سیاسی کشور را بر عهده دارد.
که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند از سوی وزارت آموزش و پرورش در زمینه آموزش غیر دانشگاهی به پلیس و به وزارت علوم و آموزش عالی معرفی می شوند. کار آنها در گذرنامه دانشجویی است و از پرداخت کلیه هزینه های مربوط به صدور گذرنامه معاف هستند.

گذرنامه برای سفر به همه کشورها معتبر است به جز کشورهایی که دولت در زمان های مناسب سفر یک شهروند ایرانی را به آن کشورها ممنوع یا محدود کرده است. در صورت اعمال تحریم ها پس از صدور گذرنامه، وجه ممانعت از سفر بازپرداخت می شود.

پاسپورت مشترک نیز به نام لیدر گروه صادر می شود و نام و مشخصات همراهان در پیوست درج شده است. این گذرنامه ها برای افراد به شرح زیر صادر می شود:
1. افسران – بیکار – افراد و به طور کلی کارکنان مشمول قانون خدمات نظامی سلطنتی که برای انجام هر گونه فعالیتی از سر راه خود خارج می شود.
2- باشگاه های ورزشی خارج از کشور با معرفی تیم آموزش ورزشی جهت انجام مسابقات.
3-ارائه شده توسط پیشاهنگی و سازمان پیشاهنگی ایران.
4- دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و اساتیدی که برای تحصیل و تحصیل به وزارتخانه های مربوطه مراجعه می کنند.
5. به انتخاب انجمن های فنی و وزارت فرهنگ و فناوری یا وزارت اطلاعات.
6- سازمان هایی که توسط دولت یا سازمان های وابسته به دولت انتخاب می شوند.
7- کارگروه های آموزش یا کسب مهارت های فنی که با تایید وزارت کار و امور اجتماعی به خارج از کشور می روند.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو آمونیوم فسفات شرکت بازرگانی ک2)

مونو آمونیوم فسفات – کمپانی بازرگانی کمیاب تجارت تات خرید سولفات منگنز, خرید مونو آمونیوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.