زنی که به زنان شاهنامه توهین کرد!

[ad_1]

محمدعلی اسلامی ندوشن در مقدمه سودابه می نویسد: او با ابراز عشق به سیاوش، بینش و جاه طلبی سیاسی دارد، او تنها زنی شاهنامه است که مانند هلن یونانی رنج کشیده است.

به گزارش ایسنا، محمدعلی اسلامی ندوشن، نویسنده و پژوهشگر، در کتاب «صداها و ایماها» درباره سودابه می نویسد: و او با او ازدواج کرد. پس از مدتی پادشاه هاماوران خائنانه کاووس و یارانش را اسیر می کند و مدتی در بند می بندد. سودابه در این مدت نزد همسرش در زندان می ماند و از او مراقبت می کند. اندکی بعد رستم برای نجات کاووس و رهایی او می شتابد و هاموارا را به زیر سلطه ایران بازگرداند. کاووس سودابه را با خود به ایران آورد. سودابه زنی است که از زیبایی و آفتاب و حیله و شهوت و آسیب کاملاً لذت می برد، بنابراین یا به دلیل اطاعتی که در هنگام ربوده شدن از کاووس کرد، پادشاه عاشق مراقبت از او شد و در واقع گفت که او همسر اوست.

اما شر سودابه زمانی اتفاق می افتد که عشقی گناه آلود به برادرزاده سیاوش در دل او پدید می آید. سیاوش در آن زمان بسیار جوان بود، احتمالاً در اوایل بیست سالگی. سودابه که اصالتاً چینی است او را به خانه سرپرستی خود دعوت کرد و عشق پرشور خود را نشان داد. اما سیاوش، جوانی عاقل و خداترس دست بر سینه اش گذاشت.

سودابه اصرار می کند که به او نرسد، از ترس تحقیر و انتقام از سیاوش، او را نزد پادشاه متهم می کند که قصد تجاوز به او را داشته است. مثل زلیخا که از سر ناامیدی و ناامیدی یوسف را نفرین کرد. مانند فدر، ملکه یونان که برادرزاده‌اش هیپولیتوس را دوست داشت و وقتی شنید که از او متنفر است، او را نجس کرد و دستش را دراز کرد.

سیاوش برای اثبات بی گناهی خود از میان شعله های آتش رخنه کرد و به سلامت از آن بیرون آمد، اما چون سودابه از توطئه و تحریک دست برنمی داشت، شاهزاده سپاهی را برای فرار از زهر به جنگ افراسیاب کمک کرد. محیط دادگاه کاووس. سرانجام راه بازگشتی ندید، پس نزد افراسیاب به توران زمین پناه برد و همین امر چنان که از داستان او می دانیم به هلاکت او منجر شد. رستم پس از ترور سیاوش، سودابه را به تلافی خون او می کشد.

در واقع علت مرگ سیاوش سودابه بوده است. این زن که نمونه بارز یک زن شرور است، دارای شور و شوق و شوخ طبعی است. او با ابراز عشق به سیاوش، بینش و جاه طلبی سیاسی دارد، او تنها زنی شاهنامه است که مانند هلن یونانی رنج کشیده است. برای او صحیح است که رستم به کاووس گفت:

گاو دیگری بزرگترین گاو در این گروه است

یک اسب فقیر بهتر از بی اسبی است

سیاوش حرف زن می شود (سودابه)

خوشا به حال مادر نازا!

و برگردیم به کسی که در مورد زنان گفت:

زبانی با قلب

از او دریابید و او را جستجو کنید

و باز در مورد سودابه گفته شد:

وقتی این داستان را بارها و بارها می شنوید

اگر خودتان را زن نمی دانید

به گیتی بهوجز پارسا زن مجاوی

زن گل خوار

ما همچنین برخی از علائم شرم را در مورد یک زن بد می بینیم:

قلب زن همان قلب دیو است

آنها پرحرف هستند

یا:

به ستاره ای که دخترش نیست

وقتی بچه بود نمی دانست

یا:

این دختر پشت صحنه است

اگر عمامه داشت ستاره بدی بود

این یک زن شرور است.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو آمونیوم فسفات شرکت بازرگانی ک2)

مونو آمونیوم فسفات – کمپانی بازرگانی کمیاب تجارت تات خرید سولفات منگنز, خرید مونو آمونیوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.