روگوزین پرواز کرد، ناسا عقب نشینی کرد

[ad_1]

دو روز پس از اشغال اوکراین توسط روسیه، بحران سیاسی آمریکا و روسیه تشدید شد.

به گزارش ایسنا؛ روز پنجشنبه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که تحریم های جدیدی علیه روسیه اعمال خواهد شد که نشانه اقداماتی است که حریم هوایی این کشور را تضعیف می کند.

روابط بین ایالات متحده و روسیه از زمان راه اندازی ایستگاه فضایی تیره شده است و با این حال ایستگاه فضایی بین المللی همچنان سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور است. اما اشغال اوکراین توسط روسیه می تواند آینده این اتحاد را تهدید کند.

رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در یک سخنرانی عمومی از تحریم های جدید علیه روسیه صحبت کرد و گفت تحریم ها علیه روسیه به حریم هوایی این کشور نیز آسیب می رساند. وی روز پنجشنبه در سخنرانی خود حریم هوایی روسیه و سایر بخش های اقتصادی را مسئول تحریم های جدید آمریکا دانست و گفت این اقدامات اقتصاد روسیه را تضعیف می کند. وی افزود: “ما تخمین می زنیم که بیش از نیمی از واردات فناوری های پیشرفته روسیه متوقف شود و حریم هوایی این کشور کاهش یابد.

برگه اطلاعات کاخ سفید به صراحت به حریم هوایی روسیه در رابطه با تحریم‌های جدید اشاره نمی‌کند، اما به ممنوعیت صادرات «فناوری معنادار» به بخش‌های دفاعی، هوانوردی و دریایی روسیه اشاره می‌کند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز روز پنجشنبه در پارلمان درباره تحریم های جدید علیه روسیه صحبت کرد و درباره ایستگاه فضایی بین المللی از او سوال شد.

وی گفت که علاقه مند به ادامه همکاری های علمی و فناوری با روسیه است، اما در شرایط فعلی ادامه فعالیت های روزمره دشوار است.

روگوزین پرواز کرد، ناسا عقب نشینی کرد

پاسخ مدیر آژانس فضایی روسیه به اظهارات بایدن

اما پس از سخنرانی بایدن در مورد تحریم‌ها علیه روسیه، دیمیتری روگوزین، مدیر آژانس فضایی روسیه روسکوسموس، در مجموعه‌ای از توئیت‌ها به این اعلامیه پاسخ داد.

وی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: بایدن می گوید تحریم ها بر حریم هوایی روسیه تأثیر خواهد گذاشت. آیا می خواهید راه ما را برای میکروالکترونیک فضایی ضد تشعشعات میکروالکترونیک مسدود کنید؟ مثل شما در سال 2014؟ به نظر می رسد روگوزین به تحریم هایی اشاره می کند که در سال 2014 پس از الحاق کریمه به روسیه توسط دولت اوباما علیه دولت اوباما اعمال شد. الحاق کریمه به ارزیابی مجدد استفاده صنعت فضایی ایالات متحده از بخش هایی از روسیه منجر شده است. روگوزین در واکنش به تحریم های آمریکا علیه زنان در سال 2014 در حساب توییتر خود نوشت: پس از بررسی تحریم های اعمال شده بر صنعت فضایی ما، توصیه می کنم ایالات متحده فضانوردان را با ترامپولین به ایستگاه فضایی بفرستد. اشاره او به استفاده ناسا از فضاپیمای روسی سایوز برای پرواز فضانوردان آمریکایی و متحدان آنها بود.

پس از اینکه اسپیس ایکس برای اولین بار در سال 2020 فضانوردانی را به فضا فرستاد، رئیس جمهور ایلان ماسک در حساب توییتر خود نوشت: “سیستم ما کار می کند!”

روگوزین روز گذشته در پیامی توئیتری اضافه کرد: همانطور که می دانید ما به هر قیمتی که شده به ساخت فضاپیمای خود ادامه می دهیم و این کار را با ارائه محصولات بسیار مورد نیاز کشورمان انجام خواهیم داد. آیا می خواهید همه کشورها را از پرتاب فضاپیمای روسی، قابل اطمینان ترین در جهان، جلوگیری کنید؟ این کاری است که شما انجام می دهید و قصد دارید با اعمال تحریم ها علیه موشک های ما، بازار جهانی فضایی را تا اول ژانویه 2023 نابود کنید. ما از این موضوع آگاه هستیم و آماده رویارویی با آن هستیم.

“آیا می خواهید شراکت ما در ایستگاه فضایی بین المللی را تضعیف کنید؟” رئیس روسکوسموس گفت. این کاری است که شما با جلوگیری از تعامل بین فضانوردان و مراکز آموزش فضانوردان انجام می دهید. یا شاید شما فقط می خواهید ایستگاه فضایی را کنترل کنید؟ پرزیدنت بایدن ممکن است “در باغ” نباشد، اما به او اجازه دهید بداند فضانوردان ما چگونه جهان را به گونه ای تنظیم می کنند که زباله ها را لمس نکند. این ضایعاتی است که توسط تاجران ماهر شما در سراسر جهان ایجاد می شود.

روگوزین در این توییت ظاهرا به اینترنت ایلان ماسک استارلینک اشاره کرده است. بیش از 2100 ماهواره استارلینک به فضا پرتاب شده است که استارلینک را به بزرگترین فضاپیمای موجود در فضا تبدیل کرده است.

روگوزین اما به آزمایش موشکی روسیه اشاره ای نکرد که سال گذشته باعث شد هزاران آتشفشان صدها مایل از زمین دور شوند.

ناسا و روسکوسموس شرکای اصلی در ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند که بدون کمک‌های قابل توجه فضاپیماهای آمریکا و روسیه نمی‌توانند به راحتی کار کنند. وزارت حمل و نقل ایالات متحده بیشتر نیرو را در اختیار ایستگاه فضایی قرار می دهد و آن را از طریق ناوبری حفظ می کند.

فضاپیماها و فضاپیماهای روسی منابع اصلی سوخت هستند که طول ایستگاه فضایی را کنترل می کنند و گاهی اوقات آن را از سطح زباله های فضایی منحرف می کنند. روسیه همچنین قصد دارد تا سال 2030 ایستگاه فضایی را به فضا تبدیل کند و این ایستگاه در پایان عمر مفید خود به دریا خواهد افتاد.

“اگر همکاری با ما را متوقف کنید، چه کسی مانع از خروج ایستگاه فضایی از فضا و سقوط بدون وقفه در ایالات متحده یا اروپا می شود؟” روگوزین نوشت. این احتمال وجود دارد که این پروژه 500 تنی به دوش چین و هند بیفتد. آیا می خواهید آنها را با چنین امیدی تهدید کنید؟ ایستگاه فضایی بالای روسیه پرواز نمی کند، بنابراین تمام خطرات متوجه شماست. آیا برای این خطرات آماده اید؟ مردم وقتی قصد تحریم دارید، بیماری آلزایمر (منظور بایدن) را هم به کسی که تحریم نوشته است چک کنید تا تحریم ها به گردن شما نیفتد. بنابراین، در حال حاضر، به عنوان یک شریک، به شما توصیه می کنم مانند یک ورزشکار بی وزن رفتار نکنید.

روگوزین پرواز کرد، ناسا عقب نشینی کرد

اعلامیه ناسا به دنبال خشونت است

به دنبال این پیام‌های دوگانه، ناسا بامداد جمعه بیانیه‌ای صادر کرد و اعلام کرد که آژانس فضایی آمریکا قصد قطع روابط با روسیه را ندارد و ایستگاه فضایی به روال معمول به کار خود ادامه می‌دهد. ناسا در بیانیه ای در ایستگاه فضایی بین المللی گفت: “ناسا به همکاری با تمام شرکای بین المللی خود، از جمله آژانس فضایی روسیه روسکوسموس، برای انجام عملیات امنیتی ادامه خواهد داد.” قوانین کنترل صادرات همچنین اجازه همکاری غیرنظامی در حریم هوایی روسیه و ایالات متحده را می دهد. هیچ برنامه ای برای تغییر یارانه ارائه شده توسط آژانس برای عملیات در حال انجام در ایستگاه های فضایی و ملی وجود ندارد.

در حال حاضر چهار آمریکایی، دو روس و یک آلمانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی در 400 کیلومتری فضا حضور دارند. 15 کشور برای نظارت بر این ایستگاه با یکدیگر متحد شده اند. بخشی از آن توسط Roscosmos، دیگری توسط ناسا و شرکای آن کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپا اداره می شود، در حالی که ایستگاه برای راهنمایی، ناوبری و حرکت به سمت روسیه متکی است.

این سه فضانورد روسی قرار بود در 18 مارس با موشک سایوز از پایگاه کایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شوند. آنها جایگزین فضانوردان ناسا مارک ونده هی، فرمانده ایستگاه آنتون شکاپلروف و پیوتر دوبروف خواهند شد که قرار است در 30 مارس با یک فضاپیمای دیگر سایوز به زمین بازگردند.

ناسا می گوید فضاپیمای ایستگاه فضایی در حال آموزش است. این آژانس در بیانیه ای اعلام کرد که دو فضانورد ناسا در اوایل فوریه قبل از بازگشت به خانه، آموزش را در روسیه به پایان رساندند. طبق برنامه، این سه فضانورد در حال حاضر در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون برای انجام عملیات فضایی آموزش می بینند.

دیوید بورباخ، استاد امنیت ملی در آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده، می گوید بعید است که نقش طولانی مدت ایستگاه فضایی بین المللی تحت تأثیر اشغال اوکراین توسط روسیه قرار گیرد. دو کشور به قدری با هم مرتبط هستند که هیچ حد وسطی برای همکاری یا لغو همکاری وجود ندارد. وی با اشاره به دیدگاه های شخصی خود گفت: مطمئن هستم که ایالات متحده نمی خواهد روابط خود را با آن قطع کند و فکر نمی کنم پوتین نیز چنین چیزی را بخواهد. فکر می‌کنم ایستگاه فضایی بین‌المللی امروز برای روسیه اهمیت کمتری نسبت به آمریکایی‌ها دارد، اما همچنان مهم است. وی ادامه داد: اما بدتر شدن روابط آمریکا و روسیه می تواند برنامه های فضایی بلندمدت این کشورها را دچار شکاف کرده و شروع برنامه های مشترک در آینده را غیرممکن کند.

روگوزین در واکنش به اعلامیه ناسا در توئیتی جدید نوشت: به گفته دیپلمات ها، نگرانی های ما شنیده شده است.

وی همچنین در این توییت به ناسا اشاره کرد و ادامه داد: ناسا قصد خود را برای ادامه همکاری با Roskasmos اعلام کرده است. در عین حال، ما به بررسی تحریم های جدید آمریکا ادامه می دهیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو آمونیوم فسفات شرکت بازرگانی ک2)

مونو آمونیوم فسفات – کمپانی بازرگانی کمیاب تجارت تات خرید سولفات منگنز, خرید مونو آمونیوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.