تردمیل را زیر پای مهندسان بیکار نچرخانید

[ad_1]

ایسنا/ چهارمحال و بختیاری سوالی که در کودکی از همه ما پرسیده می شود این است که وقتی بزرگ شدید، می خواهید چه کار کنید، البته این ایده که یک پاسخ کوتاه مدت داشته باشید که ما را به رویایی شیرین و ماندگار برساند. .

به گزارش ایسنا، پسر دیروز بزرگ شد و زمان دانشگاه فرا رسید، در این میان شاید دلیل اصلی جذب جوانان به دانشگاه و کلاس ها، گرفتن مدرک و ثروتمند شدن باشد، نه رسیدن به نیازهای خوب فرزندان. دانشجویان از بدو ورود به دانشگاه آنها به میزی فکر می کنند که بلافاصله پس از فارغ التحصیلی پشت آن بنشینند، اما کسب درآمد نیز مهم است.

اما چیزی که بیشتر دانشجویان روی آن تمرکز نمی کنند، کسب آموزش و تجربه است که از همه مهمتر به حساب می آید، زیرا ورود به بازار پس از فارغ التحصیلی، کسب مهارت های مناسب در زمینه تحصیلی است.

نماینده ایسنا در پنجم اسفند، روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و نامگذاری بانوان در تقویم کشوری به نام روز مهندسی، از دانش آموختگان بسیاری در رشته های مختلف مهندسی بازدید کرد و با هر یک از آنها گفت و گو کرد. آنها را که با هم می خوانیم.

فرشته فارغ التحصیل رشته معماری می گوید: مهندس بودن آرزوی دیرینه من بوده و به همین دلیل بعد از قبولی در کنکور 88 رشته مهندسی عمران را انتخاب کردم، مانند آرزویی که در زندگی داشتم. در طول سالها محقق شده است.” به ایسنا گفت.

وی با بیان اینکه متأسفانه تنها دو نفر از افسران در رشته خود و مابقی در رشته های غیرساختمانی فعالیت می کردند، گفت: تنها اقدام من این است که در حوزه فعالیت کنم. پس از اتمام پروژه امکان پذیر است. چیز مورد علاقه من این است که در طول سال ها، من برای آزمایش یک سیستم مهندسی برنامه ریزی کرده ام.

«کسی که از ابتدا به این رشته علاقه مند بوده و سال ها درگیر این رشته بوده، به غیر از این به راحتی نمی تواند شغلی پیدا کند. «فارغ التحصیل دانشگاه می گوید من معماری را دنبال می کنم.

مرضیه، فارغ التحصیل رشته کامپیوتر در گفت وگو با ایسنا، گفت: سال 90 در کنکور دانشگاه شرکت کردم و بعد از قبولی باید رشته مهندسی را انتخاب می کردم، سواد کامپیوتر، بنابراین چهار سال تحصیل سخت است.

او گفت: «اجبار به تحصیل در رشته‌ای که علاقه‌ای وجود ندارد، بسیار سخت است. اشتیاق به عکاسی. همیشه خانواده از تحصیل در رشته خودداری می کنند و فقط بر مهندسی کامپیوتر تمرکز می کنند.

“من فکر می کنم مهندسان برتر فقط معتبر هستند و بازار خوبی برای شغل من ندارند. در این زمینه کار کنم. برنامه نویس کامپیوتر گفت، اما موفق نشدم و پس از متقاعد کردن خانواده ام، پس از سال ها به رشته مورد علاقه ام بازگشتم.

وی ادامه داد: به رشته ای آمدم که سال ها منتظرش بودم و تاخیر داشتم و آموزش های درستی دیدم و الان به عکاسی علاقه دارم، انتخاب رشته و پیشرفت امکان پذیر نیست. دانش آنها در آینده

امیرحسین فارغ التحصیل رشته ماهیگیری می گوید: ابتدا به فناوری علاقه مند بودم اما زمانی که تحصیل را انتخاب کردم با تصمیم خانواده ام رشته تجربی را انتخاب کردم و پس از فارغ التحصیلی تحصیلات پس از دانشگاه را انتخاب کردم. ، من در کنکور دانشگاه شرکت کردم و انتخاب کردم که مهندس متفکر شوم.

وی گفت: پس از ورود به دانشگاه، چهار سال جستجوی کار را تمام کردم، به من پیشنهاد کار داده شد اما نتیجه ای نگرفتم. من قبول کردم که ماهیگیری کنم، اما کار زیادی انجام دادم. حقوق ارزان تری به من دادند که کمتر از آن بود و حتی برخی از دوستانم ماهیگیری می کردند اما وقتی سر کار رفتم و سنگ زدم. عقلم را از دست دادم و کاملاً غرق شده بودم، فکر را از ذهنم بیرون کردم.

وی فارغ التحصیل رشته ماهیگیری شد و ادامه داد: با خودم فکر می کردم که برای زنده ماندن بیکار نباشم، یک سال باغبانی می کردم اما خسته بودم و همیشه فکر می کردم تا آخر عمرم ناتوان از کار کردن نیستم. من مطالعه کردم. امیدوارم چندین ماه کار تعمیر دیوار خشک را شروع کردم و به همین دلیل حرفه ای شدم، پس از مدتی تحقیق تصمیم گرفتم برای شروع این کار یک مغازه اجاره کنم اما به دلیل گرانی موتور و هزینه تجهیزات. نمی توانم تصمیم نهایی بگیرم.

وی افزود: مستأصل بودم خسته به خانه رفتم ناگهان با یک آگهی اینترنتی تاکسی مواجه شدم از ماشین پیاده شدم و جویای وضعیت کار شدم. “

من از مهندس ماهی به شغل اسنپ رفتم و حالا تقریباً دو سال است که کار می کنم، در طول سال ها تجربه زیادی دارم اما زندگی من به پایان رسیده است، زندگی که هرگز به زندگی من بر نمی گردد. میدان نفع، “او گفت. قبلاً خودم و حتی با کارگران بیکار شروع به کار می کردم، اما اکنون بازار این حرفه بسیار پر شده است و متاسفانه گذشته چیزی درست نمی کند.

مهدخت، فارغ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی گفت: رشته ای که بعد از شرکت در کنکور 86 انتخاب کردم و بسیار لذت بردم، رشته کشاورزی است، رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارم. خیلی خوب. هرچه قدر که بتونم. “

وی افزود: خوشبختانه در سال 1368 با درجه علاقه و تعهد فارغ التحصیل شدم و برای امتحانات فارغ التحصیلی خود را آماده کردم و سال بعد در این آزمون پذیرفته شدم اما ابتدا مشکلی برایم پیش آمد سپس مشکلی پیش آمد. . شما به سختی می توانید از این درجه بگذرید.” من تمام کردم.

این فارغ التحصیل گفت: مثل قبل تمرکز کافی نداشتم، قطعاً می توانستم خارج از دانشگاه کار کنم، اما قبول نکردم، ترجیح دادم در رشته خودم کار کنم.

وی افزود: زمانی که به دنبال کار بودم متوجه شدم که سواد ندارم و باید آموزش ببینم، بنابراین تصمیم گرفتم قبل از ورود به بازار کار مهارت هایم را مطالعه کنم، با مشکلات مختلفی مواجه شدم. و اکنون در رشته دانشگاهی مشغول به کار هستم، آموزش لازمه موفقیت در هر حرفه ای است، بنابراین برای فارغ التحصیلان مهندسی نیست، بلکه همه رشته ها باید برای ورود به بازار کار با متخصصان کافی، تحصیلات را در نظر بگیرند. ساکت نشستن پشت میز برای فعال بودن

آموزش کارکنان باید متناسب با بازار کار فعلی یا آینده باشد

رسول علیپور – مهندس عمران ژئوتکنیک و از اعضای دانشگاه شهرکرد می گوید: به متخصص نیاز داریم.

وی افزود: نیازهای زیادی برای رشد و توسعه اقتصادی وجود دارد که ماهیت آن تامین کادر و فارغ التحصیلان واجد شرایط است که باید در این زمینه سرمایه گذاری کرد.

مدرس دانشگاه شهرکرد گفت: خوشبختانه کشور در حال تربیت نیروی کار است اما آنچه مهم است سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله فناوری و انتقال دانش از یک سو است و سرمایه گذاری در فناوری روز مشکلی ندارد نه تعداد آن. به بازار کار فعلی یا آینده احترام بگذارید.

کاهش تعداد فارغ التحصیلان مهندسی

افشین احمدی اندوشان – رئیس دانشگاه فنی و مهندسی شهرکرد در گفت وگو با ایسنا: به طوری که در سال تحصیلی گذشته تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی این دانشگاه وجود دارد. مهندسان 42 نفر بودند.مهندسی برق 38 نفر، کامپیوتر 17 نفر، مهندسی مکانیک 58 نفر و عمران 38 نفر.

وی گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بخشی را برای دانشگاه‌ها در نظر گرفته است تا پذیرش در دانشکده‌های فنی را کاهش دهند که احتمالاً باعث کاهش توان اجرایی و ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در رشته‌های فنی می‌شود. سال.”

کبری مبینی- مدیر آموزش و پرورش پیام دانشگاه نور چهارمحال و بختیاری در خصوص تعداد فارغ التحصیلان رشته مهندسی در این دانشگاه گفت: طبق آمار هر ساله تعداد فارغ التحصیلان رشته مهندسی در حال کاهش است به طوری که در سال تحصیلی 98 این تعداد کاهش یافته است. از 108 فارغ التحصیل مهندسی در سال گذشته، به 69 نفر رسید که به معنای کاهش نیازهای مهندسی است.

وی گفت: اکثر دانشجویانی که در سال 98 فارغ التحصیل شدند مربوط به رشته های مهندسی و شهرسازی و سال گذشته مربوط به رشته عمران بودند.

ورود مهارت های مهندسی به بازار کار نیاز به تخصص دارد

علی حسین نصیری – دکترای جامعه شناسی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلیل تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی نیست، بلکه عوامل مختلفی به آن مربوط بوده و تربیت نیروی کار یکی از مواردی است که متأسفانه محور اصلی آن است. آموزش کارکنان به صنعت اختصاص داده شده است.

وی یکی از دلایل اصلی بیکاری فارغ التحصیلان را نداشتن تحصیلات عنوان کرد و افزود: با توجه به وضعیت موجود جامعه، ممکن است فارغ التحصیلان رشته های مهندسی کمتر از سایر رشته ها باشند، زیرا کشور به مهندسان ماهر و واجد شرایط در این زمینه نیاز دارد. رشته کشاورزی هر شخصیت. «آنها در جامعه کوچک هستند.

این جامعه شناس تاکید می کند: از سوی دیگر تحصیلات دانشگاهی برای بازار کار مناسب نیست، زیرا فارغ التحصیلان تحصیلات کافی در دانشگاه ندارند و انتظار ورود به بازار کار را دارند، در حالی که کار می کنند، در هر زمینه ای نیاز به تجربه است. موفقیت آمیز. از سوی دیگر و بیکاری فارغ التحصیلی برای شما و جامعه بسیار مهم است که نیاز به اقدام دانش کاربردی دارد.

وی گفت: آموزش و پرورش باید در جامعه اصلاح شود.

نصیرو خاطرنشان کرد: ضروری است که آموزش عالی در دانشگاه متوجه بازار کار و نیاز بازار باشد تا فارغ التحصیلان به راحتی بتوانند در رشته خود فعالیت کنند و با دانش کسب شده، مهندسی افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی جامعه اگر افراد مهارت و تخصص در زمینه مهندسی داشته باشند، بازار کار متنوع‌تر می‌شود، البته از سوی دیگر تقاضا برای این حوزه‌ها رو به کاهش است. ، اگرچه مهندس بازار کار به فارغ التحصیلان متخصص نیاز دارد اما متاسفانه این افراد پشت میز منتظر هستند و چیزی نمی خواهند.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو آمونیوم فسفات شرکت بازرگانی ک2)

مونو آمونیوم فسفات – کمپانی بازرگانی کمیاب تجارت تات خرید سولفات منگنز, خرید مونو آمونیوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.