تامین آب مشهد مشکل بسیار جدی است

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی استاندار خراسان رضوی گفت: مشکلی که در تامین آب مشهد وجود دارد، هم برای ساکنان این شهر و هم برای زائران یک مشکل بسیار جدی است. در خصوص مسئله آب مشهد، چهار محور اصلی از جمله تامین آب، پساب، انتقال و مدیریت مصرف معین شده است.

یعقوبعلی نظری امروز ۱۲ بهمن ماه، در افتتاح پروژه آبرسانی به حاشیه شمالی شهر مشهد اظهار کرد: مشکلی که در تامین آب مشهد وجود دارد، هم برای ساکنان این شهر و هم برای زائران یک مشکل بسیار جدی است. در خصوص مسئله آب مشهد، چهار محور اصلی از جمله تامین آب، پساب، انتقال و مدیریت مصرف معین شده است.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: تامین آب‌ در مشهد باید از طریق آب‌های سطحی صورت بگیرد. البته موضوع خشکسالی و کمبود آب در مشهد هرچند که بسیار جدی است، اما باید از تمام نزولات الهی در جهت تامین آب شهر استفاده کرد. سدهای مشهد نیز از جمله سد شورجه، ظرفیت مناسبی برای بهره‌برداری دارند. باتوجه به برنامه‌های در دست اقدام استفاده از پساب در صنایع جایگزین استفاده از آب شرب خواهد شد. موضوع انتقال آب به استان و خصوصا مشهد با توجه به جمعیت این شهر و رفت‌وآمد زائران، بحث مهم و جدی است که عملی کردن آن در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: خراسان رضوی و شهر مشهد از نظر مدیریت مصرف آب خصوصا در حوزه کشاورزی، عملکرد مطلوبی داشته و استان در این زمینه در کشور رتبه بالایی به خود اختصاص داده است، اما در این خصوص نیز اقداماتی در دست اقدام است که در اسرع وقت اجرایی خواهد شد. در دستور کار قرار گرفتن هرکدام از چهار محور اصلی مذکور از سال آینده تا ۱۴۰۳ مقرر شده است. امیدواریم با همت و همکاری تمامی مسئولان مرتبط، این برنامه‌ها با موفقیت به بهره‌برداری برسند.

در ادامه حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب مشهد اظهار کرد: تامین آب مشهد با چند میلیون جمعیت ،حاشیه شهر گسترده و سیل عظیم مهاجران و گردشگران، از شرایط خاص و دشواری‌های مختلفی برخودار است. نگرانی‌های بسیار جدی برای تامین آب مشهد در بلند مدت وجود دارد و این در حالی است که ۵۰ درصد از تامین آب این شهر به آب‌های سطحی متکی است که این مسئله نگرانی‌های جدی را برای تامین آب مشهد طی سال ۱۴۰۱ به وجود می‌آورد. یکی از عملکردهای بسیار مهمی که موجب کاهش وابستگی ۵۰ درصدی به آب‌های سطحی می‌شود، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های شهر در خصوص تامین آب است. ۵۰۰ حلقه چاه و چهار سد بزرگ تامین کننده آب مورد نیاز مشهد است. حدود ۲۳۰ حلقه چاه در محدوده مشهد قرار دارد که این چاه‌ها از گذشته تا کنون، به صورت مستقیم به شبکه آب شرب مشهد متصل بوده‌اند. به دلیل اتصال مستقیم این چاه‌ها به شبکه توزیع  آب، امکان بهره‌برداری همزمان از این چاه‌ها فراهم نبوده و ۴۰ درصد از ظرفیت آبدهی آن‌ها قابل بهره‌برداری نیست.

تامین آب مشهد مشکل بسیار جدی است

وی افزود: مهم‌ترین اقدامی که در این خصوص باید صورت گیرد بهره‌برداری از ۴۰ درصد بلا استفاده از این چاه‌هاست. به همین منظور، پروژه‌ای با عنوان “جمع‌آوری چاه‌های داخل شهر” تعیین شده و امید است که به کمک این پروژه قادر به بهره‌برداری از مقادیر بلااستفاده چاه‌های مشهد باشیم. این پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی است. پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا سال ۱۴۰۱ به صورت کامل به بهره‌برداری برسد. همچنین بودجه مالی لازم برای عملیاتی ساختن این پروژه ۷۰۰ میلیارد تومان برآود شده است.

مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب مشهد تصریح کرد: در حاشیه شهر مشهد مشکلات متعددی درخصوص کمیت و کیفیت آب وجود دارد که این مسئله نارضایتی مردم در حاشیه شهر را برانگیخته است. برای حل این مشکل به تدوین پروژه آب‌رسانی به ناحیه شمالی مشهد پرداخته‌ایم. تکمیل پروژه‌های مذکور اطمینانی برای تامین آب و توسعه شهر خواهد بود.

وی با اشاره به افتتاح پروژه آبرسانی به حاشیه شمالی شهر مشهد گفت: خط انتقال این پروژه ۱۷ کیلومتر است و پوشش آن از جاده خین عرب تا طبرسی شمالی، روستاهای واقع در محدوده جاده کلات و جاده سیمان و همچنین حدفاصل بولوار خیام شمالی تا بولوار رسالت و عبدالمطلب را شامل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد افزود: مخزن ۴۰ هزار مترمکعبی نیز امروز در این محدوده افتتاح می‌شود که فاز تکمیلی آن شامل مخزن ۱۰۰ هزار متر مکعبی نیز به زودی آغاز می‌شود، برای این مخزن زمینی در محدوده خاص مورد نیاز است که امیدواریم شهردار مشهد همراهی لازم را در این زمینه داشته باشد، همچنین ۶۰ حلقه چاه دیگر در شهر باید حفر شود که همراهی لازم در این خصوص مورد نیاز است.

انتهای پیام

[ad_2]
خبر مهم

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

صفحه مورد نظر یافت نشد.

[ad_1] شاید آدرس را از دست داده اید. شما به طور خودکار به صفحه اصلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.