برای جلوگیری از انتشار این ویروس پشه های آلوده را رها کنید!

[ad_1]

با شناسایی مناطق آسیب‌پذیر، محققان به دنبال کاهش شیوع تب دنگی با توزیع پشه‌های Wolbachia هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینتولوژی. محققان سیستمی را برای توزیع پشه‌های Wolbachia ایجاد کرده‌اند که باعث کاهش انتشار ویروس دنگی می‌شود. آنها از داده های بلادرنگ در مورد فعالیت های انسانی و حامل ویروس در سیستمی استفاده می کنند که می تواند به صورت ریاضی محاسبه شود. این به محققان امکان می دهد تا در مورد پاتوژنز بیماری تجدید نظر کرده و درک کنند، شناسایی و تعیین مکان هایی که برای محیط های منتقله از پشه Wolbachia مساعدتر هستند، تأثیر بیشتری در کاهش بروز ویروس دارند.

تب دنگی شایع ترین بیماری منتقله از طریق پشه در جهان است و تاکنون درمانی برای این بیماری وجود ندارد. این ویروس باعث ایجاد علائمی از تب بالا تا خونریزی شدید و وحشت می شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

در سال 2009، محققان دریافتند که پشه‌های Wolbachia خطر ابتلا به ویروس دنگی را در انسان کاهش می‌دهند.

با این حال، پشه ها باکتری Wolbachia را در طبیعت شناسایی نمی کنند. این باکتری باید در آزمایشگاه وارد پشه بند شود تا در مناطقی که تحت تأثیر شیوع دنگی قرار گرفته اند دفع شوند. پشه های Wolbachia به طور طبیعی تعداد پشه های محلی را کنترل می کنند.

ژسوس گومز-گاردنز، از دانشگاه دل واله در کلمبیا و یکی از نویسندگان، می‌گوید: «می‌توانیم فرض کنیم که پرجمعیت‌ترین مناطق به احتمال زیاد از ویروس Wolbachia بهره می‌برند». با این حال، این فرض همیشه درست نیست.

نویسندگان این مقاله دریافتند که وقتی یک منطقه آسیب پذیر را شناسایی کردند، ارزش مناطق دیگر نیز تحت تأثیر قرار گرفت.

این مطالعه نشان داد که بسیاری از سازمان‌ها از جمله برنامه جهانی پشه در حال حاضر از پشه‌های منتقل شده توسط پشه Wolbachia برای محافظت از جمعیت جهانی در برابر بیماری‌هایی مانند تب دنگی، چیکونگونیا، تب زرد و ظهور زیکا استفاده می‌کنند.

داده‌های آسیب‌پذیرترین مناطق در شهرها یا مناطق ثابت می‌کند که مدل محققان می‌تواند شامل مطالعات میدانی برای یافتن اهدافی باشد که رفاه کلی جامعه را افزایش می‌دهد.

گومز-گاردنز گفت: “سیستم های داده همچنین در درمان تکامل و کاهش بیماری های دیگر مانند کووید-19 مفید بوده اند.” امیدواریم سیستم توسعه‌یافته تب دنگی برای کنترل برخی بیماری‌هایی که از طریق ناقلین منتشر می‌شوند، رایج باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

صفحه مورد نظر یافت نشد.

[ad_1] شاید آدرس را از دست داده اید. شما به طور خودکار به صفحه اصلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.