باید مکانیزمی برای “کنترل ورود تصادفی حیات وحش به زیستگاه ها” ایجاد شود.

[ad_1]

او گفت: ما بوده ایم.

به گزارش ایسنا در روزهای اخیر شاهد مرگ یک خرس قهوه ای و یک پلنگ ایرانی در حین عملیات نجات بودیم. به گفته مهدی نبیان، کارشناس ارشد زیست شناسی، حکومت داری ضعیف، سوء مدیریت مالی، عدم صداقت و غیره در این رویداد نقش داشتند.

گرسنگی و کمبود طعمه یکی از دلایل اصلی بازگشت پلنگ است

مهدی نبیان در گفت وگو با ایسنا وی در خصوص پلنگ مشاهده شده در قائمشهر مازندران گفت: تعقیب یا بیماری. آنها مشکلات دندانی دارند. ” غذا دادن به حیوانات و سگ هایی که به شهرها و روستاهای اطراف زیستگاه نزدیک می شوند.

وی ادامه داد: متأسفانه امروز در نزدیکی اکثر شهرها و روستاها ده ها سگ ولگرد وجود دارد که منبع غذای حیواناتی مانند پلنگ شده و پلنگ را برای شکار به شهر و روستا آورده است.

این زیست شناس با مشاهده اینکه حضور پلنگ در شهر در اواسط بهار اتفاق افتاده است، گفت: در آن زمان حیات وحش در جنگل ها و کوه ها پرسه می زد و در عرصه بین المللی به صورت دشت و مجاور دیده نمی شد، روستاها و اطراف آن. مناطق. شهرها.” اگر این اتفاق در فصل زمستان می افتاد، عرضه فراوان غذای پلنگ را ناشی از ترس و اضطراب می دانستیم.

وی افزود: اما این اتفاق در تابستان رخ داده است، بنابراین باید بررسی شود که آیا این پلنگ از باغ وحش خصوصی فرار کرده و مرد یا گروهی از قاچاقچیان را از قفس خود ربوده و وارد شهرها شده است یا خیر؟ پلنگ به دلیلی از زیستگاه خود به داخل شهر نقل مکان کرد که باید بررسی شود اما پلنگ عامل اصلی قاچاق و نگهداری در باغ وحش است که باید بررسی شود.

مرگ پلنگ به دلیل خشونت شدید و بی احتیاطی بوده است

نبی یان ادامه داد: در جریان این ماجرا که متأسفانه منجر به تلف شدن پلنگ نر شد، شاهد بی کفایتی و بی احتیاطی بی سابقه ای هستیم. عدم پاسخگویی به موقع مسئولین محیط زیست، عدم برنامه ریزی و بی دقتی در تامین تجهیزات لازم، عدم آموزش و آموزش و عدم تخصص و آموزش ضعیف مسئولین محیط زیست از یک سو و ناتوانی در اجرای قانون. برای مدیریت صحنه حادثه شاهد اشغال خیابان ها توسط پلنگ همراه با ممانعت از تجمعات و تامین امنیت عمومی و خشونت و سهل انگاری در این موضوع بودیم. سرنوشت پلنگ قائمشهر اولین و آخرین نخواهد بود، زیرا همواره با احتمال ورود حیات وحش به زیستگاه در حاشیه زیستگاه ها مواجه هستیم.

وی افزود: اگر بخواهیم از این موضوع الگوبرداری کنیم، در نظر داشته باشیم که سال هاست در کشور ما فقر آموزشی و فرهنگ حیات وحش مغفول مانده است و اطلاعات مربوطه در این زمینه تولید نشده است. عدم استفاده سازمان حفاظت محیط زیست از فضا، آموزش و صدا و سیما برای افزایش آگاهی و ارتقای دانش فرهنگی، زیست محیطی و حیات وحش یکی از دلایل اصلی عدم انجام این گونه فعالیت هاست.

وی تاکید کرد: با وجود احتمال زیاد تکرار چنین اتفاقی در کشور، برنامه ای برای ایجاد پناهگاه امن برای گونه های در معرض خطر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست وجود ندارد. سرپناه، چمدان متحرک، کیسه خواب و صندلی با وجود قیمت های معمول ارائه نمی شود. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد.

وی افزود: اگر پلیس نتواند در چنین فضایی تجمع مردمی برگزار کند، عملاً می‌توان حتی با بهترین تجهیزات عملیات نجات را انجام داد و حیوان را تخلیه کرد و سلاح و مهمات را خنثی کرد. احتمال تلفات انسانی وی افزود: باید توجه داشت که اثربخشی قرص‌های خواب‌آور استفاده‌شده برای مدت طولانی دوام می‌آورد، بنابراین در ملاء عام، خطر حمله حیوان به تماشاگران حاضر در محل مسابقه دو برابر می‌شود.

ابزارهای مورد نیاز را فراهم کنید و تیم پاسخگویی را به سرعت در دستور کار آموزش دهید

این زیست شناس ادامه می دهد: برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث فاجعه باری، دستورالعمل هایی برای مدیریت ورود حیات وحش به زیستگاه ها تدوین کنید، تیم های واکنش سریع را تعیین و آموزش دهید، تجهیزات لازم را تهیه کنید. مهم از سلاح و تجهیزات رقص گرفته تا جعبه های حمل و نقل استاندارد. در سطح شهرستان لازم است با دعوت از فرماندار، ماموران امنیتی و آتش نشانی تیمی مشترک جهت انجام فعالیت ها تشکیل و هدایت کار به مدیر محیط زیست شهرستان واگذار شود و تردد دوره ای انجام شود. برای ارزیابی برنامه های انجام شده

پیامبر اکرم (ص) در پایان می فرماید: جذب نیروهای بی غرض، ضعف حکمرانی، سوء مدیریت منابع، عدم صداقت، عدم صداقت و عدم انضباط در انجام وظایف محوله با واگذاری خدمات گروه محیط زیست به بخش خصوصی. به ضرر بخش خصوصی است استحکام سازمان طی سالیان گذشته، امید به اصلاح این وضعیت کم رنگ شده است و متأسفانه در چنین شرایطی دلایل غیرقابل قبولی برای ناتوانی مسئولان این اتحادیه در مدیریت این گونه فعالیت ها می بینیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

صفحه مورد نظر یافت نشد.

[ad_1] شاید آدرس را از دست داده اید. شما به طور خودکار به صفحه اصلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.