آیا کشت خشخاش در افغانستان غیرقانونی است؟

[ad_1]

یک کارشناس مواد مخدر با بررسی جنبه های مختلف “ممنوعیت کشت خشخاش در افغانستان” توسط رهبر طالبان گفت: “به نظر می رسد که این تصمیم بنا به دلایلی جواب نمی دهد، یکی در استان های تولید کننده مواد مخدر افغانستان، مردم به شدت به اقتصاد مواد مخدر وابسته هستند.” بر اساس ارقام غیر رسمی سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی مواد مخدر، 300000 نفر در افغانستان به طور مستقیم در تجارت مواد مخدر دخیل هستند.

سعید صفاتیان در گفت وگو با ایسنا. وی گفت: ما در مورد این ماجرا 22 سال پیش شنیدیم که طالبان در افغانستان کنترل خود را به دست گرفتند، تولید مواد مخدر به حالت عادی و با رشد سریع بازگشته است؛ این چیزی است که ما در 22 سال گذشته تجربه کرده ایم.

آیا ممنوعیت بذر خشخاش در افغانستان مرتبط است؟

وی افزود: به نظر می رسد این تصمیم بنا به دلایلی اجرایی نخواهد شد. اولین مورد این است که تولید مواد مخدر در افغانستان به 250000 هکتار زمین رسیده است، بنابراین بسیاری از مناطق در افغانستان تحت تولید مواد مخدر است.

این پژوهشگر مواد مخدر گفت: آمار رسمی در زمینه مواد مخدر وجود ندارد. این بدان معناست که 300000 نفر در افغانستان مستقیماً در تجارت مواد مخدر مشارکت دارند.

3 میلیارد دالر عواید افغانستان از تولید مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر در سال های اخیر

به گفته صفاتیان، افغانستان در سال های اخیر حدود 3 میلیارد دالر از زراعت و قاچاق مواد مخدر به دست آورده است که 70 درصد تولید مواد مخدر را تشکیل می دهد. اکنون که طالبان به تمام افغانستان حمله کرده اند، طبعاً عرضه دارو باید حدود 5 میلیارد دالر باشد، زیرا در بسیاری از فقیرترین ولایات دارو تولید می شود. اکنون این سوال مطرح می شود که طالبان با 300000 نفری که مستقیماً در قاچاق مواد مخدر دست دارند، چه تصمیمی دارند؟ آیا او قصد دارد به کشاورزی جایگزین ادامه دهد؟ آیا او قصد دارد سبک زندگی متفاوتی را دنبال کند و در مناطقی که کشاورزان مواد مخدر کار می کنند کارخانه راه اندازی کند؟

وی افزود: کشورهای غربی از جمله آمریکا نمی توانند بیش از 100 میلیارد دلار تولید مواد مخدر در افغانستان را متوقف کنند و با توجه به اینکه 42 کشور اروپایی و آمریکا در افغانستان حضور دارند و همه با هزینه های آمریکا، آمریکا این کار را انجام داده است. رسما اعلام کرد که رسما در جنگ با مواد مخدر در افغانستان شکست خورده است. از سوی دیگر، برنامه یارانه سازمان ملل و کشاورزی جایگزین نمی تواند اتفاق بیفتد. اکنون این سوال مطرح می شود که طالبان برای ممنوعیت اجساد در افغانستان چه برنامه ای دارند؟ آیا این یک استراتژی برای متعادل کردن تصویر خود با جامعه بین المللی و سازمان ملل است؟

کارشناسان مواد مخدر خاطرنشان می کنند که استفاده از هر گونه مسکر مانند الکل، هروئین، شیشه، حشیش و غیره توسط طالبان ممنوع است: در افغانستان بیش از 2.5 میلیون نفر مواد مخدر مصرف می کنند.

افزایش هزینه داروها و تغییر نحوه مصرف؛ پیامدهای ممنوعیت کشت خشخاش در افغانستان

صفاتیان گفت که یکی از اثرات ممنوعیت خشخاش در افغانستان افزایش قیمت مصرف کننده و تغییر شرایط مواد مخدر است. این انبار به موقع وارد بازار خواهد شد و می تواند منبع عمده درآمد باشد و افغانستان شاهد کاهش قیمت داروها خواهد بود.

درمان افراد سیگاری؛ چالش دیگری برای افغانستان

گزارش های متعددی از افغانستان منتشر شده است که نشان می دهد علاوه بر کشت تریاک، این کشور به کشت شیشه و شاهدانه و همچنین نوع زمین های موجود در افغانستان برای کشت گیاه افرا روی آورده است. گفت: خیلی خوب است.

وی در جای دیگری از سخنان خود تاکید کرد: نمی توان پیش بینی کرد که افغانستان به راحتی بر این موضوع فائق آید. به نظر می رسد این ترفندی برای همسویی با کشورهای دیگر باشد.

این داروساز در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت خدمات صحی در افغانستان گفت که این دارو در افغانستان ممنوع است. او گفت که تمامی مراکز مواد مخدر در افغانستان با کمک دولت های خارجی و کمک های مالی سازمان ملل کار می کنند. به امکانات پزشکی آنجا «شفاخانه» می گویند که قبل از آمدن طالبان تجهیز شده بود، اما از زمان آمدن طالبان تجهیز نشده است، زیرا بودجه ملی در خارج قطع شده است، بنابراین از نظر درمان و درآمدزایی با چالش های زیادی مواجه خواهند شد. .

وی در ادامه در گفتگو با ایسنا، بهای تمام شده کالاهای مصرفی و مصرفی در ایران چه تاثیری بر اجرای ممنوعیت خشخاش در افغانستان در عمل خواهد داشت؟ توضیح داد: قیمت داروها در حال افزایش است. به عنوان مثال، قاچاقچیان مواد مخدر در ایران با وزن 5 کیلوگرم، مواد خود را نمی فروشند و آن را ذخیره می کنند و این امر باعث تغییر عادات نوشیدنی در مصرف کنندگان آن می شود و در نتیجه منجر به استفاده از مواد مخدر جنون آمیز و تزریق هروئین می شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو آمونیوم فسفات شرکت بازرگانی ک2)

مونو آمونیوم فسفات – کمپانی بازرگانی کمیاب تجارت تات خرید سولفات منگنز, خرید مونو آمونیوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.